Zobārstniecība Jelgavā piedāvā plašu pakalpojumu klāstu
Zobārstniecība Jelgavā, Mātera ielā 42-1A durvis vēra 2017. gada septembrī un piedāvā sekojošus pakalpojumus. Ar cenrādi variet iepazīties šeit!
Zobu higiēna
Mutes dobuma un zobu higiēnu veic zobu higiēnists. Tā ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāliem rokas instrumentiem un ultraskaņas skeileri tiek notīrīts baktēriju pilnais aplikums un zobakmens visā mutes dobumā, pat visgrūtāk aizsniedzamajās vietās – zemsmaganu rajonā un starpzobu rajonā. Pēc tam zobi tiek rūpīgi nopulēti ar speciālu pastu, izdiegoti. Noslēgumā tiek uzklāta fluora aplikācija, lai atjaunotu zoba dabīgās aizsargspējas.
Mutes dobuma higiēna ir nepieciešama, lai ilgtermiņā saglabātu mutes dobumu veselu un tīru. Tā jāveic reizi pusgadā vai reizi gadā zobārstniecības kabinetā pie zobu higiēnista. Speciālisti iesaka pacientiem ar pastiprinātu zobakmens veidošanos, pacientiem ar dažādām neizņemamām zobu restaurācijām (piemēram, tilti, implanti), smēķētājiem, cukura diabēta pacientiem, paradontozes pacientiem zobu higiēnistu apmeklēt biežāk nekā reizi pusgadā.
Zobu pārbaude, ārstniecība un labošana
Regulāra zobu pārbaude, profesionāla mutes dobuma higiēna, kā arī mutes dobuma higiēnas normu ievērošana un uzturēšana mājas apstākļos ir vesela un skaista smaida noslēpums. Profilaktisku zobu pārbaudi nepieciešams veikt katram vismaz reizi gadā. Regulāri apmeklējot zobārstu, ir iespējams savlaicīgi konstatēt radušos bojājumus, tādējādi izvairoties no sarežģītām, laikietilpīgām un dārgām manipulācijām.
Zobu plombēšana ir zobu ārstēšanas procedūra, kurā zoba bojātā daļa tiek iztīrīta un atbrīvota no kariozajiem (bojātajiem) audiem un aizpildīta ar plombējamo materiālu, atjaunojot zoba kroņa formu. Ja bojājums ir pārāk liels, tad zoba kroņa formu var atjaunot izmantojot onlejas vai kroņus.
Zobu sakņu kanālu ārstēšana jeb endodontija tiek lietota, ja zoba defekta dēļ ir cietuši zoba mīkstie audi – nervi un asinsvadi, kas atrodas zoba kanālā. Defekta rezultātā rodas pulpas iekaisums, kas var radīt sāpes uz temperatūras maiņu, asas sāpes, sāpes naktī. Ja bojājums netiek ārstēts, iekaisums pāriet hroniskā stadijā – no zoba kanāliem uz žokļa kauliem. Endodontijas process tiek veikts, lai attīrītu zoba kanālus no baktērijām, līdz ar to ārstniecības rezultātā zobs tiktu atjaunots un to nevajadzētu izraut. Kanālu ārstēšana ir sarežģīts un laikietilpīgs process, kas atkarīgs no zoba sakņu un kanālu skaita, to anatomijas un novietojuma, un iekaisuma izplatības lielumu. Ārstēšanas laikā var būt nepieciešamas vairākās vizītes.
Zobu ekstrakcija jeb raušana
Zobu ekstrakcija ir zobu izņemšanas procedūra gadījumos, kad zobu nav iespējams atjaunot lielu defektu, bojājuma vai pataloģiju dēļ. Retāk zobs tiek izņemts ortodontiskas ārstēšanas vai protezēšanas plāna ietvaros.
Gudrības zobu jeb astoto zobu ekstrakcija. Astotos zobus jeb trešos dzerokļus mēdz saukt arī par gudrības zobiem, jo to šķilšanās notiek, cilvēkam jau esot apzinātā, pieaugušā vecumā. Gudrības zobi cilvēkam šķiļas vidēji 18–25 gadu vecumā.. Problēmas ar gudrības zobiem pacientiem sākas vietas trūkuma dēļ. Mainoties mūsdienu uzturam, kas kļuvis mīkstāks, vieglāk sakošļājams, žokļi evolūcijas procesā sašaurinājušies. Tomēr zobu aizmetņu skaits palicis nemainīgs. Evolūcijas virzība paredz, ka astotie zobi reiz pilnībā izzudīs no cilvēku mutes dobuma.
Gudrības zobi tiek ekstrahēti, ja
- zobam ir liels kariozs bojājums;
- ir izveidojies infekcijas “perēklis” ap gudrības zoba mīkstajiem audiem (iekaisusi smagana, smaganas “cepurīte”, kabata);
- pataloģiski veidojumi (piem., cistas);
- ilgstošas sāpes, spiediens;
- blakus esoša zoba bojājums;
- nepareizs zoba novietojums kaulā;
- priekšzobu saspiestība;
- profilaktiski pie ortodontiskas zobu regulācijas
Zobu protezēšana
Zobu protezēšana ir zobārstniecības nozare, kas palīdz gan funkcionāli, gan estētiski atjaunot zaudētu zobu vai tā daļu, vai vairākus trūkstošus zobus. Zobārstniecība Jelgavā piedāvā sekojošus protezēšanas veidus:
Izņemamas zobu restaurācijas:
Izņemamas zobu restaurācijas jeb zobu plates lieto pie zobu zuduma, ja zaudēta daļa zobu vai pie pilnīga zobu zuduma. Izņemamās zobu protēzes lieto gadījumos, kad tās nav iespējams aizstāt ar neizņemamām zobu restaurācijām, kā arī kā pagaidu variantu pirms implantu ievietošanas. Zobu protēzes ir finansiāli pieejamākas nekā neizņemamas zobu restaurācijas, kā arī šī ir vienkāršāka protezēšanas metode, jo neprasa invazīvu iejaukšanos mutes dobuma audos.
Plates jeb plastmasas bāzes izņemamās protēzes. Parciālas vai daļējas plates tiek lietotas, kad trūkst viens vai vairāki zobi un totālās plates pie pilnīga zobu trūkuma. Var lietot arī kā pagaidu protezēšanas variantu pirms implantu ievietošanas vai implantu dzīšanas periodā.
Parciālās zobu protēzes balstās uz mutes dobuma mīkstajiem audiem, pretrotāciju un turēšanos nodrošina metāliskas skavas gar smaganas malu. Plastmasas protēzes bāze ir biezāka un lielāka nekā metāliskas bāzes protēze, līdz ar to prasa ilgāku pierašanas periodu.
Totālā plastmasas protēze tiek lietota, ja zaudēti pilnīgi visi zobi attiecīgajā žoklī. Pareizi veidota totālā protēze tiek veidota ar maksimālām bāzes robežām, lai maksimāli nodrošinātu bāzes turēšanos. Augšžokļa totālās protēzes turēšanos nodrošina starp aukslējām un protēzi radušais vakuums, apakšžokļa totālās protēzes fiksācija ir vājāka, tāpēc nereti tā jāfiksē ar protēžu līmi. Labākais risinājums, lai iegūtu maksimālu protēžu fiksāciju, ir implantu balstīta izņemamā protēze.
Metāla bāzes izņemamā protēze jeb loks tiek lietota gadījumos, kad pacientam saglabājušies stabili balsta zobi, uz kuriem iespējams balstīt zobu protēzi. Protēze balstās uz zoba ar uzgultņiem, pretrotāciju nodrošina metāliskas skavas, kas novietotas gar smaganu. Lai izvairītos no neestētiskiem risinājumiem, protēzes turošos elementus iespējams iestrādāt zobu kroņos. Metāla bāze ir plāna, kas ļauj pacientam labāk pierast pie restaurācijas, tā ir stabilāka par plastmasas izņemamo protēzi.
Neizņemamas zobu restaurācijas (zobu kroņi, tilti, zobu venīri un sakņu inlejas):
Zoba kronis ir mākslīgs pārklājums (“cepurīte”), ko lieto, ja zobs zaudējis vairāk nekā 50% kroņa daļas. Zoba kronis atjauno dabīga zoba lielumu, formu, funkciju, kā arī nostiprina un pasargā atlikušos zoba audus. Piedāvājam metāla kroņus, lietos kroņus, metālkeramikas kroņus, cirkonija kroņus un keramikas kroņus.
Zobu tilts ir zobu protezēšana, kad tiek aizvietots viens vai divi (retāk trīs) trūkstoši zobi, ja defekta abās pusēs atrodas balsta zobi, uz kuriem var balstīt tilta protēzi.
Venīri jeb porcelāna plāksnītes zobiem tiek lietoti, lai uzlabotu priekšzobu estētiku, piemēram, pie zobu pārkrāsošanās, formas uzlabošanai, zobu rindas izlīdzināšanai, zobu stiprināšanai.
Inleja – ja zobs zaudējis lielāko daļu kroņa audu, tam nepieciešams ievietot sakņu inleju. Sakņu inleja tiek ievietota un iecementēta zoba saknē un uz tās tiek izgatavots un cementēts zoba kronis.
Sakņu inleja tiek izgatavota gan no metāla (ja lieto metālkeramikas kroņus), gan cirkonija (bezmetāla kroņus). Funkcionāli tās neatšķiras, taču atšķirība ir estētiskajā ziņā – lietojot bezmetāla kroņus, metāla inleja var spīdēt cauri.
Minētos pakalpojumus piedāvā zobārstniecība Jelgavā, Mātera ielā 42-1A . Mēs palīdzēsim jums iegūt skaistu un veselu smaidu!